7 mīti par sporta uzturu

Tas ko dēvē par sporta uzturu, ir gatavs olbaltunvielu un ogļhidrātu maisījums, domāts cilvēkiem ar aktīvu dzīves veidu. Taču ēdiens no kārbas rada ne mazums šaubu un baiļu. Papētīsim šīs bailes un noskaiodrosim, kuras no tām ir pamatotas, bet kuras – tikai uzbangotas iztēles auglis.
1.mīts: sporta uzturs vajadzīgs tikai tiem, kuri profesionāli “pumpē” muskuļus
Pirmie enerģētisko piedevu lietotāji tiešām bija profesionāli sportisti. Tomēr šis uzturs nebija paredzēts tikai “pumpētājiem”, bet gan visiem, kam jāpanes lielas fiziskas slodzes. Ja cilvēkam visu dienu smagi jāstrādā, tad viņam jāpatērē vairāk nekā 5000 kkal. Salīdzinājumam, piemēram, 1 kg gaļas – “tikai” 1700 – 2000 kkal, 1 kg biezputras – tik tikko 3000 kkal. Iedomājieties, cik daudz ēdiena vajadzētu apēst katru dienu un cik ilgā laikā tas tiktu sagremots. Tāpēc zinātnieki ir izgudrojuši veidu, kā no parastiem produktiem “izpiest” koncentrātus. Viena 100 gramu deva var saturēt līdz 800 kkal,pie kam organisms to acumirklī absorbē. Tas tā tiešām ir, ja mēs runājam par ogļhidrātu-olbaltumvielu maisījumiem – to kaloritāte ir ļoti augsta. Bet jau sen ir radīti arī vienkārši olbaltumvielu(proteīnu) produkti, kuri nepieciešami gandrīz visiem. Tas tāpēc, ka viss mūsu organisms sastāv no “ķieģelīšiem” – aminoskābēm. Šie “ķieģelīši” mums pastāvīgi jāatjauno, tikai pašreiz produkti gan ir tādi, ka vajadzīgo “ķieģelīšu” bieži vien nepietiek. Proteīna kokteilī aminoskābes ir sabalansētas, arī vitamīni un minerāli ir pievienoti vajadzīgās proporcijās, un arī kaloriju daudzums ir – 100-200 kkal vienā devā. Tie neaizvieto pierasto ēdienu, bet gan prasmīgi to papildina.
2.mīts: nav jēgas pirkt pazīstamas firmas zīmes produktus, jo sastāvs visur ir vienāds
Tikai pazīstamas firmas zīmes garantē savas produkcijas kvalitāti. Nezināmi ražotāji uz etiķetes var uzrakstīt jebko (norakstot no saviem lielbudžeta konkurentiem), bet kārbā iebērt olu pulveri vai sauso pienu. No šāda maisījuma jūs neparasta mundruma vietā iegūsiet tikai kuņģa gremošanas traucējumus.Kokteili bieži vien ir grūti samaisīt līdz viegli sagremojamai kondīcijai, tajā peld smaržvielu un krāsvielu pārslas, savukārt lēta batoniņa garša atgādina gumiju. Nepavisam ne tas, kas, piemēram, Multipower batoniņi, kurus ražo ar divdesmit četrām dažādām garšām – ne katra šokolādes fabrika var lepoties ar šādu sortimentu. Pie kam katrs paveids tiek pārbaudīts 5 gadus, iekams tas nonāk pārdošanā.
3.mīts: lietojot “ķīmiju”, sākumā muskuļi izaug, bet vēlāk sākas veselības problēmas
“Ķīmija”, kuru lietojot aug muskuļi, bet vēlāk noārdās aknas – tie ir aizliegtie farmokoloģiskie preperāti. Piemēra, bēdīgi slavenie anaboliskie steroīdi – mākslīgie hormoni. Savukārt sporta uzturs – tie ir produkti, pie kuriem esam pieraduši, tikai tie ir pārstrādāti vieglāk lietojamā formā. Ja jūs speciāli netrenēsieties “uz masu”, tad liekus muskuļus velti gaidīt. Starp citu, par “ķīmiju”: vai zināt, cik daudz vitāli svarīgu minerālvielu un mikroelementu (kalcijs, kālijs, fosfors) pamet organismu ar sviedriem? Daudz vairāk, nekā varat atļauties! Papildināt to deficītu arī palīdzēs sporta kokteilis.
4.mīts: šādi produkti satur kaitīgus nenaturālus komponentus
Visas sporta kokteiļa sastāvdaļas ir dabīgas vielas. Izejmateriāls -parastais piens unolas. Tos pārstādā tā, ka no katra produkta paliek pāri tikai pats vajadzīgākais un vērtīgākais. Šī metode ļauj vienā kokteilī (batoniņā vai ampulā) savākt visas vajadžīgākās vielas līdzīgi kā bērnu uzturā. Absorbēšanās ātruma čempions – tās, protams, ir ampulas (nebaidieties, tām nav nekā kopēja ar medicīniskajām ampulām, kas domātas injekcijām – tās vienkārši ir mazas miniatūras pudelītes). To saturs uzsūcas kuņģī acumirklī.
5.mīts: rezultātus var sasniegt arī nelietojot sporta uzturu
Protams, ka var, bet tas ir nesalīdzināmi grūtāk. Tiem, kuri trenējas, lai palielinātu spēkus un muskuļu apjomu, nāksies nepārtraukti ēst visdažādāko ēdienu. Kuņgis nogurst, vajadzīgās vielas ne vienmēr labi uzsūcas, un, ja kaut nedaudz pāršausiet pāri par mēru, tūlīt pat iegūsiet liekus taukus, ar ko nāksies ilgi cīnīties. Savukārt, ja gribēsiet notievēt, jums nāksies burtiski ar gramiem mērīt vajadzīgās olbaltumvielu un ogļhidrātu devas, jo citādi izjutīsiet pastāvīgu vājumu, sabojāsies āda, kauli kļūs trausli. Sporta uzturs viegli paglābs jūs no šādām problēmām: tajā jau ir savākts viss vajadzīgais. Tāpēc treniņos var novērot acīmredzamu starpību starp tiem, kuri dzer vai kuri nedzer kokteiļus – “nedzerošie” ir vājāki, viņi ātrāk nogurst.
6.mīts: sporta uzturs  -tas ir lieks apgrūtinājums, jo nāksies ēst pa stundām
Ēst pa stundām vajadzēs tikai tiem, kuri nodarbojas ar kultūrismu vai sacensību fitnesu. Viņiem ēšana – tā ir rituāla nodarbe. Pārējiem nav jāraizējas – lai iedzertu kokteili, diennakts stundai nav nekādas nozīmes. Uztura lietošanas noteikumi ir ļoti vienkārši. Olbaltuma-ogļhidrātu kokteiļus dzer 20-30 minūtes pirms nodarbību sākuma, proteīna – tūlīt pēc to beigām. Lai cīnītos ar lieko svaru, ir derīgi lietot produktus ar L-karnitīnu treniņa laikā un pēc treniņa.
7. mīts: ēst “sportiski” var arī mājās

Protams, ka var, tikai tad arī trenēsieties mājās, citādi nāksies ēdienu vest sev līdzi uz klubu, jo tas ir jāiedzer 15 minūtes pirms vai tūlīt pēc treniņa. Ja ņemtu līdzi pulveri, tad tas ar kaut ko būs jāatšķaida, jāņem līdzi piens vai sula un šeikeris. Iepriekš sagatavots kokteilis var izlīt, un to arī nevar uzglabāt ilgāk par 2-3 stundām, bez tam, turēt mājās spaini ar enerģētisko dzērienu ir jēga tiem sportistiem, kuri to lieto 3 reizes dienā, bet pārējiem ir vajadzīgs lietot sākot no 2-3 (sievietēm) līdz5-6 (vīriešiem) devām nedēļā. Tā kā daudz ērtāk ir uzņemt savu devu jaukā kompānijā fitnesa bārā. Šeit jums piedāvās desmit – no šokolādes līdz ananāsu – dažādas garšas, un arī traukus pēc sevis nevajadzēs mazgāt.